fotograf na wesele

Jak wybrać fotografa na wesele?

Ślub i wesele to bez wątpienia niezwykle istotne wydarzenia w życiu każdej pary zakochanych. Nic więc dziwnego, że osoby, które pobierają się, chcą mieć pamiątkę w postaci reportażu ślubnego z tego wyjątkowego dnia. Żeby jednak mieć pewność, że zdjęcia ślubne będą utrzymane w oczekiwanej stylistyce i będą uwiecznione na nich wszystkie najważniejsze dla nas momenty, warto dobrać odpowiedniego fotografa ślubnego, który będzie wykonywał swoją pracę zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zdjęcia ślubne to jednak nie wszystko, co obecnie oferują tego typu firmy, ponieważ bardzo często możemy skorzystać z pakietu zdjęć i filmu z uroczystości zaślubin oraz wesela, a także pleneru. To rozwiązanie jest od pewnego czasu chętnie wybierane przez pary młode. Jak jednak wybrać fotografa na wesele i czym kierować się dobierając takiego specjalistę? Podpowiadamy.

Zdjęcia ślubne a film ślubny – czy wykonuje je ta sama osoba?

Planowanie ślubu i wesela to dla zakochanych duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniej logistyki i wcześniejszego zaplanowania, a często również niemałych nakładów finansowych. Z tego powodu warto wybrać najważniejszych usługodawców jak najwcześniej, aby mieć pewność, że w naszym wymarzonym terminie będą oni dysponowali wolnym czasem. Zwłaszcza pary, które samodzielnie organizują ślub i wesele, często na początku są nieco zagubione w mnogości usług oferowanych przez poszczególnych podwykonawców. Dlatego mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że fotografia i film to zupełnie odrębne usługi, które wykonywane są przez zupełnie innych specjalistów.

Z tego powodu, jeżeli chcemy, aby nasz ślub i wesele zostały uwiecznione nie tylko na zdjęciach, wówczas poza dobrym fotografem powinniśmy wybrać również kamerzystę ślubnego, ponieważ film i fotografia to dwie zupełnie różne dziedziny oferowane przez innych usługodawców. Obecnie coraz częściej możemy znaleźć firmy, które oferują pakiet foto i video. W takim przypadku jedna firma gwarantuje nam dobrego fotografa na ślub oraz kamerzystę. Pamiętajmy również że zwłaszcza duże wydarzenia często wymagają tego, aby uczestniczył w nich również drugi fotograf. Jeden może w swoich działaniach stawiać na fotografowanie najważniejszych momentów dla pary młodej, drugi z kolei na przykład na to, aby były one uwiecznione z innej perspektywy lub zajmuje się on relacjonowaniem emocji gości.

Gdzie szukać profesjonalnego fotografa ślubnego?

Zdjęcia ze ślubu to ważna pamiątka na całe życie, nie tylko dla pary młodej, ale również osób uczestniczących w tym ważnym wydarzeniu. Z tego powodu, każda para chciałaby, aby to najlepszy fotograf ślubny uwieczniał ich ważne chwile. Gdzie jednak można szukać profesjonalnego fotografa ślubnego? Młoda Para ma obecnie wiele możliwości ze względu na to, że usługodawcy reklamują się nie tylko w internecie, ale również na targach ślubnych. Szukając fotografa, możemy więc zacząć od działań w sieci. Wówczas wpisując frazy takie jak: „fotograf ślubny Warszawa”, „fotograf ślubny Katowice”, „fotograf ślubny Kraków”, „fotograf ślubny Rzeszów”, ”fotograf ślubny Lublin” itp. możemy znaleźć oferty fotografów z danego regionu. Dostępne są one zarówno na stronach przeznaczonych dla przyszłych małżonków, na których ogłaszają się poszczególni usługodawcy, jak i na konkretnych witrynach internetowych fotografów na ślub i wesele.

Jeżeli uczestniczyliśmy w ślubie lub weselu na przykład znajomych, lub rodziny, gdzie był zatrudniony taki fotograf i szczególnie spodobały nam się zdjęcia, które wykonał taki specjalista, wówczas możemy skorzystać z jego usług, prosząc znajomych o namiary na niego. Wiele par decyduje się na zatrudnienie zarówno fotografa, jak i kamerzysty ślubnego nawet z zupełnie innych regionów Polski, jeżeli tylko podoba im się styl fotografii takiego usługodawcy. Wówczas jednak musimy liczyć się z koniecznością poniesienia nieco wyższych opłat za zdjęcia związanych z wyjazdowym zleceniem, a także opłaceniem takiej osobie noclegu i wyżywienia.

Jeśli wolimy bardziej tradycyjną formę kontaktu z usługodawcami, wówczas dobrym miejscem na znalezienie profesjonalnego fotografa, który robi dobre zdjęcia nowożeńcom, może być uczestnictwo w targach ślubnych. Zazwyczaj takie wydarzenia organizowane są w dużych miastach przynajmniej raz lub dwa razy do roku i uczestniczą w nich usługodawcy, którzy chcą przedstawić swoją ofertę szerszemu gronu i zaprezentować się potencjalnym usługobiorcom. Wówczas oglądając portfolio takiego specjalisty, możemy sprawdzić, jak wyglądał fotoreportaż wykonany przez niego na podczas poprzednich realizacji i zastanowić się, czy jest to styl, który nam odpowiada. Decydując się na skorzystanie z usług konkretnego fotografa ślubnego, zawsze sprawdzajmy opinie na temat takiego fachowca, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z rzetelnym i profesjonalnym specjalistą.

Fotograf na wesele a sesja ślubna w dniu ślubu

Wszelkie usługi, które obejmuje cena pakietu danego fotografa, warto omówić już na etapie przygotowań, aby poruszyć z tym usługodawcą wszystkie dla nas ważne kwestie. Niewielkie pakiety ślubne oferują na przykład wyłącznie zdjęcia z ceremonii, a więc z kościoła lub ślubu cywilnego. Większe z kolei obejmują także reportaż z wesela. Jeżeli jesteśmy zainteresowani sesją ślubną w dniu ślubu, wówczas powinniśmy tę kwestię również omówić z naszym fotografem, ponieważ jest to dodatkowa usługa, która wymaga odpowiedniego przygotowania i znalezienia dobrego miejsca, gdzie będzie można wykonać tych kilka zdjęć, a jednocześnie dość szybko wrócić na salę, aby móc bawić się z gośćmi. Większość par obecnie nie decyduje się już na sesję ślubne w dniu ślubu, chyba że organizują niewielki ślub cywilny.

Czym powinien wyróżniać się fotograf ślubny? Portfolio fotografa na ślub

Dobry fotograf ślubny powinien udostępniać swoim klientom portfolio, a także cennik usług, aby jego działania były w pełni transparentne. Dla każdej pary dobry fotograf ślubny będzie wyróżniał się innymi cechami. Niektórzy Państwo Młodzi stawiają na specjalistę, który jest kreatywny i tworzy unikalne, czasami zabawne lub niespotykane zdjęcia. Dla wielu par jednak idealny fotograf to ten, który potrafi uchwycić emocje. Są również narzeczeni, dla których naturalna fotografia ślubna jest kryterium doboru specjalisty, z kolei inne pary stawiają na efektowne zdjęcia. Bez wątpienia, aby móc poznać styl fotografa, warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciom, które znajdują się w jego portfolio.

Dobry fotograf na wesele powinien wyróżniać się empatią, umiejętnością uchwycenia emocji, a także profesjonalizmem. Warto zwrócić uwagę również na jego ofertę, a więc co obejmuje cena, jaką powinna zapłacić para młoda. Zwróćmy więc uwagę czy cennik obejmuje wyłącznie reportaż ślubny oraz weselny. Czy w skład takiej usługi wchodzi również plener ślubny bądź sesja plenerowa w innym terminie? Żeby móc ocenić czy dany fotograf spełnia nasze wymagania, możemy również zamówić u niego sesję narzeczeńską, dzięki temu zobaczymy, czy dobrze dogadujemy się z takim fachowcem, a także, czy potrafi on uchwycić chwile w pożądany przez nas sposób.

Profesjonalny reportaż ślubny – co obejmuje?

Szukając fotografa ślubnego, możemy wpisywać w wyszukiwarkę takie frazy jak: „fotografia ślubna Warszawa” czy „wesele w Krakowie – usługodawcy”. Bez wątpienia jednak zawsze analizując oferty poszczególnych usługodawców, powinniśmy sprawdzić, co obejmuje taka usługa. Dotyczy to nie tylko zdjęć, ale również filmu ze ślubu. W większości przypadków profesjonalny reportaż ślubny zaczyna się już w momencie przygotowań. Dlatego większość par w swoich fotoksiążkach historię ślubną rozpoczyna od zdjęć z przygotowań, a także innych przedślubnych wydarzeń, takich jak błogosławieństwo rodziców. Następnie fotograf wykonuje zdjęcia w kościele i na sali. Tutaj warto dowiedzieć się, jak długo ten specjalista pozostanie na naszym weselu, aby mieć pewność, że będzie miał okazję uwiecznić najważniejsze dla nas momenty, takie jak na przykład pierwszy taniec, oczepiny czy krojenie tortu weselnego.

Niektórzy usługodawcy w swojej ofercie w ramach podstawowej usługi oferują na przykład obecność na ślubie i weselu przez 8 godzin. W takiej sytuacji, jeżeli na przykład przygotowania rozpoczynają się już o godzinie 14:00, wówczas chcąc organizować oczepiny o północy, będziemy musieli dopłacić fotografowi za dwie lub trzy dodatkowe godziny jego pracy. Dodatkowo oferta fotografa może obejmować nie tylko zdjęcia pełne emocji z dnia ślubu, ale również zdjęcia, które mogą zdobić na przykład prezenty dla rodziców wręczane im w ramach podziękowań. W ramach reportażu ślubnego niektóre pary mogą liczyć na niewielką sesję w dniu ich wesela. Większość jednak decyduje się na to, by wykupić pakiet wraz z plenerem ślubnym wykonywanym w innym terminie.

Fotografia ślubna – oferta

Dobry fotograf powinien posiadać w swojej ofercie kilka różnych produktów i pakietów, aby każda para znalazła rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb i wymagań. Oferta fotograficzna zazwyczaj tworzona jest przez takiego specjalistę lub firmę, która oferuje usługę fotografa oraz kamerzysty ślubnego na konkretny sezon, a więc na przykład na rok 2023 czy 2024 lub 2025. Zazwyczaj takie oferty tworzone są na co najmniej dwa, lub trzy lata do przodu, ze względu na to, że z takim wyprzedzeniem narzeczeni rezerwują  najbardziej kluczowe z punktu widzenia organizacji ślubu i wesela usługi, do których bez wątpienia zalicza się fotografię. Cena takiego pakietu może jednak ulec zmianie, jeżeli sytuacja gospodarcza się zmieni i wartość pieniądza w terminie ślubu konkretnej pary będzie na przykład znacznie niższa. Dlatego Państwo Młodzi rezerwując kilka lat wcześniej usługi, muszą liczyć się z tym, że całkowity koszt poszczególnych działań może być znacznie wyższy. Zazwyczaj jednak umowy obejmują możliwość podwyżki cen już po podpisaniu umowy przedwstępnej o 10 do 20%.

Przykładowa oferta fotograficzna może dotyczyć kilku pakietów. Jeżeli specjalista działa w pojedynkę, wówczas jego działania zazwyczaj są dopasowane do niewielkich uroczystości. Jeżeli jednak istnieje możliwość, by korzystając z usług konkretnego fachowca otrzymać w pakiecie również drugiego fotografa, wówczas takie rozwiązanie może być wykorzystywane również podczas dużych imprez. Oferty fotografów obecnie są dostosowane do potrzeb różnych par. Dlatego najmniejsze pakiety obejmują możliwość wykonania zdjęć na przykład w Urzędzie Stanu Cywilnego w przypadku ślubu cywilnego, a następnie niewielkiej sesji poślubnej. Wówczas praca fotografa w dniu ślubu to na przykład dwie lub trzy godziny.

W przypadku tradycyjnych wesel najbardziej rozbudowane pakiety obejmują nie tylko wykonanie zdjęć u Pani i Pana Młodego z przygotowań do ślubu, a także błogosławieństwa rodziców, a następnie z kościoła i sali, ale również w pakiecie takim Pary Młode otrzymują sesję narzeczeńską oraz sesję poślubną. Oferta fotografa dotyczy nie tylko zakresu wykonywania zdjęć, ale również produktów dodatkowych. Wszystkie materiały możemy otrzymać na przykład na pendrivie lub w postaci albumu, bądź fotoksiążki, a także wydrukowanych odbitek. Warto zwrócić uwagę również na ilość zdjęć, którą otrzymujemy.

Niewielkie pakiety obejmują często jedynie kilkanaście, maksimum kilkadziesiąt zdjęć z uroczystości, podczas gdy najbardziej rozbudowane obejmują nawet kilkaset zdjęć z samego ślubu i wesela, a także pleneru poślubnego. Warto zapytać fotografa również czy udostępnia tzw. surowy materiał, a więc zdjęcia, które nie zostały obrobione. Czasami niektórzy usługodawcy oferują możliwość wykupienia wszystkich zdjęć wykonanych w dniu wesela.

Ile kosztuje fotograf ślubny? Koszt fotografa na wesele

Wielu narzeczonych, którzy dopiero rozpoczynają przygotowania do ślubu, zadaje sobie pytanie dotyczące tego, ile kosztuje fotograf ślubny. Cennik takiego specjalisty powinien znajdować się na jego stronie internetowej, podobnie jak portfolio, aby abyśmy mogli wstępnie ocenić, czy usługi takiego fachowca nam się podobają, a także, czy nie przekraczają naszego budżetu. Cena wynajęcia fotografa ślubnego uzależniona jest od kilku aspektów. Przede wszystkim od rodzaju wykupionego pakietu, a także terminu ślubu. Niewielkie śluby cywilne obejmujące jedynie sesję w Urzędzie Stanu Cywilnego wiążą się z niższym wydatkiem na fotografa niż duże wesela, na których Państwo Młodzi chcą, aby fotograf uczestniczył przez cały dzień – od ich przygotowań aż do oczepin, a nawet dłużej.

Dodatkowo cena fotografii ślubnej uzależniona jest od tego, jak swoje usługi wycenia dany fotograf i jakim sprzętem dysponuje. Zarówno aparat fotograficzny, obiektyw, statywy, jak i szereg innych narzędzi, których używa ten specjalista, mogą sporo kosztować, a im lepszej jakości sprzętu używa fotograf, tym na lepsze zdjęcia możemy liczyć. Koszt fotografa na wesele uzależniony jest również od tego czy wynajmujemy tylko jednego specjalistę, czy dwóch, a także czy w takim pakiecie znajduje się również kamerzysta. Całkowity koszt takiej usługi uzależniony jest także od długości pracy tego specjalisty, ilości zamówionych zdjęć, a także produktów dodatkowych, takich jak fotoksiążka, odbitki czy album ślubny. Koszt fotografa na wesele w poszczególnych regionach również może być inny. Zazwyczaj w mniejszych miejscowościach tacy usługodawcy oferują niższe ceny niż w dużych miastach. Wiele zależy jednak również od renomy takiego specjalisty, a także jego doświadczenia.

Dodaj komentarz