Fujifilm prezentuje nowy aparat FUJIFILM GFX50S II

Posted on

TOKIO, 2 września 2021 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (Prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością informuje, że pod koniec września 2021 r. do sprzedaży trafi cyfrowy aparat bezlusterkowy „FUJIFILM GFX50S II” (zwany dalej „GFX50S II”), jako najnowszy przedstawiciel serii GFX – bezlusterkowych aparatów cyfrowych wyposażonych w matrycę światłoczułą średniego formatu*1.

W korpusie GFX50S II zastosowano 51,4 megapikselową matrycę średniego formatu o niewiarygodnej rozdzielczości obrazu, potrafiącą zarejestrować każdy szczegół na powierzchni całego kadru. Światło rejestrowane jest przez piksele rozmieszczone na powierzchni 1,7 razy większej w porównaniu z matrycą pełnoklatkową*2, co pozwala uzyskać szeroki zakres dynamiczny i wysoki współczynnik sygnału do szumu. Powstałe zdjęcie odwzorowuje głęboką tonalność i fakturę w zakresie od cieni do świateł, zapewnia też wysoką przejrzystość obrazu z minimalnym poziomem szumu, nawet gdy zostało zrobione w słabych warunkach oświetleniowych.

Jedną z zalet matrycy średniego formatu jest jej zdolność do uzyskiwania bardzo płytkiej głębi ostrości, co w połączeniu z obiektywami GF zapewniającymi ostrość od krawędzi do krawędzi kadru, pozwala na oddzielenie głównego obiektu na fotografii od rozmytego tła i uzyskanie niemal trójwymiarowego efektu.

Aparat został innowacyjnie zaprojektowany z myślą o zwiększonej przenośności i ergonomii, tak by użytkownicy mogli wykorzystać oferowaną przez GFX50S II wyjątkową jakość obrazu w wielu dziedzinach fotografii i w różnych warunkach zdjęciowych. Nowy model wykorzystuje synergię superszybkiego silnika przetwarzania obrazu „X-Processor 4”, najnowszego algorytmu odpowiedzialnego za przetwarzanie oraz układu autofokusa ze zwiększoną częstotliwością odświeżania, co gwarantuje, że użytkownik będzie mógł wykorzystać każdą szansę na dobre ujęcie.

Kolejną ważną cechą tego modelu jest mechanizm pięcioosiowej stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS), zapewniający kompensację drgań na poziomie aż 6,5 kroków*3, co jest najwyższym wskaźnikiem w historii serii GFX. Kompensuje on drgania aparatu podczas fotografowania z ręki i minimalizuje rozmycie ruchu w słabym oświetleniu lub przy fotografowaniu na zewnątrz, w sytuacjach, gdy nie można zamocować aparatu na statywie.

Mimo imponującego zestawu dostępnych kluczowych funkcji i oprzyrządowania, korpus aparatu charakteryzuje się kompaktową konstrukcją o wadze około 900 g. Użytkownik może cieszyć się wyjątkową jakością obrazu i znakomitą poręcznością, którą zapewniają rozmiary porównywalne do aparatów pełnoklatkowych.

Dzięki zaawansowanemu systemowi autofokusa, wydajnej stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS) i kompaktowej, lekkiej obudowie, aparat GFX50S II, jak nigdy wcześniej, przybliża świat wielkoformatowej jakości obrazu, przewyższając pod każdym względem konwencjonalne aparaty z przetwornikami średniego formatu.

 

*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm), której powierzchnia jest ok. 1,7 razy większa, niż powierzchnia pełnoklatkowej matrycy 35 mm

*2 W porównaniu z aparatem wyposażonym w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 50 megapikseli

*3 Z zamocowanym obiektywem FUJINON GF63mmF2.8 R WR

 

1. Nazwa produktu, data wprowadzenia i cena

Nazwa produktu Data wprowadzenia Sugerowana cena detaliczna (brutto)
Aparat cyfrowy “FUJIFILM GFX50S II” Koniec września 2021 r. 18999 PLN
Aparat cyfrowy w zestawie z obiektywem

“FUJIFILM GFX50S II”

“GF35-70mmF4.5-5.6 WR”

 

Koniec września 2021 r.

 

20999 PLN

 

2. Cechy produktu            

(1) Najwyższa jakość obrazu dzięki unikalnej matrycy światłoczułej średniego formatu o rozdzielczości 51,4 megapikseli

 • GFX50S II został wyposażony w matrycę światłoczułą średniego formatu o rozdzielczości 51,4 MP, która w połączeniu z obiektywem GF rejestruje zdjęcia o niesamowitej rozdzielczości.
 • W aparacie zastosowana została matryca światłoczuła o specjalistycznej konstrukcji, wykorzystująca rozmieszczone na powierzchni mniejsze mikrosoczewki przechwytujące światło, pozwalające uzyskać większe odstępy między sąsiadującymi pikselami, zwiększając w ten sposób rozdzielczość świetlną każdego piksela, co przekłada się na ostrzejszy obraz.
 • Większa powierzchnia poszczególnych pikseli rejestrujących padające światło skutkuje doskonałą czułością ISO, zakresem dynamicznym i tonalnością, ulepszoną kontrolą przycięć w światłach i cieniach (kontrola prześwietleń i niedoświetleń), pozwala jednocześnie na wierne oddanie faktury, detali, a nawet atmosfery fotografowanej sceny w precyzyjnie reprodukowanych szczegółach.
 • Zdolność średnioformatowej matrycy do tworzenia bardzo płytkiej głębi ostrości pozwala na uzyskanie pięknie rozmytego tła, co pozwala wyodrębnić temat zdjęcia i skierować uwagę widza dokładnie tam, gdzie zamierzył to sobie fotograf.

(2) Różnorodne Symulacje filmu fotograficznego

GFX50S II oferuje do wyboru aż 19 trybów Symulacji filmu, w tym symulację “Nostalgic Neg.,” opracowaną specjalnie z okazji premiery aparatu GFX100S, charakteryzującą się wysokim nasyceniem kolorów i miękką tonacją. Predefiniowane ustawienia Symulacji filmu zaprojektowane dla różnych typów obiektów i scen można przetestować przed wykonaniem zdjęcia, sprawdzając ich wpływ na ostateczny obraz w trybie podglądu na żywo.

(3) Kompaktowa, pięcioosiowa stabilizacja optyczna w korpusie zapewnia kompensację drgań na poziomie 6,5 kroków.

 • GFX50S II wyposażony został w działający w pięciu osiach mechanizm optycznej stabilizacji obrazu, zapewniający redukcję drgań na poziomie nawet 6,5 kroków*3, najwyższy wskaźnik w historii serii GFX. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu wysokowydajnego czujnika żyroskopowego i akcelerometru potrafiącego z dużą precyzją wykrywać ruch. Czujnik żyroskopowy został skonstruowany w taki sposób, by zwiększyć dokładność detekcji ruchu i uzyskać jeszcze skuteczniejszą stabilizację obrazu.
 • Aparat ten przynosi rewolucję w sposobie korzystania z konwencjonalnych średnioformatowych aparatów cyfrowych. Użytkownik nie musi już mocować aparatu na statywie w celu powolnego i uważnego fotografowania – GFX50S II, dzięki optycznej stabilizacji obrazu, umożliwia teraz uzyskiwanie zdjęć wyjątkowej jakości przy fotografowaniu z ręki.

(4) Błyskawiczny i precyzyjny autofokus dzięki silnikowi przetwarzania obrazu o dużej szybkości i najnowszemu algorytmowi

 • Szybki i niezwykle precyzyjny system autofokusa, w który wyposażony został aparat GFX50S II, wsparty jest innymi wysokowydajnymi układami w rodzaju średnioformatowej matrycy wysokiej rozdzielczości, szybkiego silnika przetwarzania obrazu „X-Processor 4” i mechanizmu optycznej stabilizacji obrazu, którymi steruje najnowszy algorytm. Podczas procesu detekcji kontrastu przez układ autofokusa, wbudowany mechanizm stabilizacji obrazu kontroluje rozmycia wywołane poruszeniami matrycy, co zwiększa prędkość i dokładność pracy układu autofokusa i tworzy szansę na wykonanie idealnego zdjęcia w każdych warunkach.
 • GFX50S II wykorzystuje moc procesora X-Processor 4 i najnowszy algorytm, który zwiększa częstotliwość odświeżania autofokusa. Skutkuje to jeszcze celniejszym autofokusem w trybie wykrywania twarzy/oczu w porównaniu z poprzednim modelem.*4 Możliwość szybkiego ustawiania ostrości przez aparat, mimo korzystania z matrycy średnioformatowej o płytkiej głębi ostrości, przydaje się znakomicie użytkownikom w sesjach portretowych, podczas fotografowania modeli w ruchu.

*4 FUJIFILM GFX 50S

 

(5) Innowacyjny kompaktowy i lekki korpus zapewnia zwiększoną mobilność

 • Zastosowanie niewielkiego, choć wydajnego mechanizmu stabilizacji obrazu w korpusie oraz mechanizmu migawki, w połączeniu z optymalnym rozmieszczeniem innych układów pozwoliło na uzyskanie wymykającego się logice, wyjątkowo kompaktowego korpusu jak na aparat średniego formatu o wadze około 900 g i wymiarach 104,2 mm (wysokość) i 87,2 mm (głębokość).
 • Uchwyt został ukształtowany tak, że aparat bardzo wygodnie leży w ręce, zapewniając komfort poprzez znaczne ograniczenie naprężeń mięśni dłoni i przedramienia, gdy użytkownik korzysta na przykład z dużego teleobiektywu.
 • Korpus aparatu wykonano ze sztywnego stopu magnezu. Obudowa wokół gniazda mocowania obiektywu, szczególnie narażonego na większe obciążenia, została pogrubiona, co sprawiło, że korpus aparatu jest bardzo wytrzymały. GFX50S II został uszczelniony w 60 miejscach dla zapewnienia odporności na pył i wilgoć oraz możliwości pracy w niskich temperaturach, do -10℃. Wyjątkowa poręczność aparatu w połączeniu z solidną konstrukcją pozwala z niego korzystać we wszystkich warunkach i tym samym rozszerzyć granice świata fotografii ultrawysokiej rozdzielczości.

(6) Łatwa obsługa zapewniająca wygodę fotografowania

 • Na górnym panelu zamontowano pokrętło trybu pracy, typowe dla wielu modeli aparatów cyfrowych, dzięki czemu użytkownik może obsługiwać aparat w znany sobie sposób. Pokrętło posiada sześć programowanych pozycji C1-C6, do których użytkownik może przypisać wybrane funkcje i szybko je uruchamiać podczas fotografowania. Poprawia to znacznie wygodę pracy z aparatem.
 • Na górnym panelu znalazł się dogodnie umiejscowiony wybierak, który pozwala na natychmiastowe przełączanie między trybami robienia zdjęć i rejestracji wideo.
 • Zastosowanie dźwigni ostrości o spłaszczonym kształcie redukuje dyskomfort fizyczny nawet po długim czasie użytkowania. Dźwignia ostrości reaguje ze zwiększoną czułością podczas przesuwania punktu ostrości, co pozwala użytkownikowi szybko uzyskać ostrość na wybranej pozycji w kadrze.
 • Górny panel wyposażony został również w czytelny, 1,8-calowy pomocniczy ekran LCD, wyświetlający kluczowe ustawienia EXIF, takie jak prędkość migawki, przysłona, czułość ISO i wartość ekspozycji. Dodatkowe informacje wyświetlane na ekranie pomocniczym zawierają liczbę pozostałych klatek i długość możliwego do zarejestrowania materiału wideo. Dla zwiększenia wygody korzystania z aparatu wyświetlacz dodatkowy może być dostosowany do potrzeb użytkownika
 • Na tylnej ściance aparatu znajduje się główny 3,2-calowy wyświetlacz LCD z 100% pokryciem pola widzenia. Może być odchylany w trzech kierunkach, co umożliwia fotografowanie pod wysokimi i niskimi kątami, kiedy to korzystanie z wizjera elektronicznego (EVF) jest utrudnione.

 

(7) Funkcja “Pixel Shift Multi-Shot” pozwala generować obrazy o rozdzielczości 200 megapikseli, pozbawione przekłamań kolorystycznych.

GFX50S II wyposażono w funkcję Pixel Shift Multi-Shot (możliwość wykonania serii zdjęć z przesunięciem matrycy światłoczułej), która pozwala na uzyskiwanie obrazów o rozdzielczości 200 MP, które pozbawione są przekłamań kolorystycznych. Zdolność aparatu do reprodukowania kolorów fotografowanego obiektu, jego faktury, a nawet atmosfery z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów czyni z niego niezastąpione narzędzie do archiwizacji. Dużych rozmiarów dzieła artystyczne, artefakty historyczne, które dotychczas trudno było szczegółowo sfotografować z powodu ich rozmiarów, mogą być teraz uchwycone z precyzyjnym oddaniem szczegółów i wyrazistością w całym kadrze.

 

 • Funkcja “Pixel Shift Multi-Shot” wykorzystuje układ IBIS (optycznej stabilizacji w korpusie) do przesuwania matrycy światłoczułej w odstępach co 0,5 piksela, by sukcesywnie zarejestrować 16 obrazów w formacie RAW i za pomocą oprogramowania „Pixel Shift Combiner” połączyć je w jeden plik RAW formatu Digital Negative (DNG), tworząc obraz o ultrawysokiej rozdzielczości 200 megapikseli. Wysoka liczba pikseli zapewnia niesamowity poziom tonalności, niemal trójwymiarową głębię i wyrazistość na całej powierzchni uchwyconego kadru.
 • Matryca jest przesuwana z najwyższą precyzją dla zapewnienia, że każdy piksel zarejestruje dane obrazu dla kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego, zupełnie eliminując przekłamania kolorów i rejestrując dokładne informacje kolorystyczne obiektu.
 • Funkcje tę można również skonfigurować tak, by uzyskać łatwiejsze do przetwarzania i wolne od przekłamań kolorystycznych obrazy o rozdzielczości 51,4 MP.

Dodaj komentarz