fotografia sportowa

Różne oblicza fotografii sportowej

Współczesna fotografia sportowa w ujęciu ogólnym jest bardzo szeroką dziedziną. Określeniem tym można nazwać praktycznie każdy rodzaj fotografii, która ma jakiś związek z wybraną dziedziną sportową. Reportaże, fotografia artystyczna, produktowa, portretowa czy nawet mody mogą być ściśle powiązane ze sportem. Jak wyglądają te oblicza fotografii sportowej?

Klasyczne podejście – reportaż sportowy

Ten rodzaj reportażu, ściśle związanego ze sportem to początki fotografii sportowej. Z jednej strony forma dokumentacji, z drugiej próba złapania jak najlepszych, dynamicznych ujęć, ważnych momentów wybranej gry. Sporty drużynowe i indywidualnej, praktycznie każda dziedzina może być w wyjątkowy sposób przedstawiona na fotografiach. Mogą wymagać nieco innego sprzętu, przede wszystkim obiektywów o ogniskowej dostosowanej do warunków fotografowania, dynamicznego aparatu – body, a także przydatnych akcesoriów, szybkich kart pamięci. Jednak fotograf sportowy tworzący reportaże z wydarzeń musi dysponować nie tylko dobrym sprzętem, ale także doskonałą znajomością dziedziny sportowej, umiejętnością przewidywania kolejnych ruchów zawodników. Nie ma on wpływu na to, co dzieje się przed obiektywem.

Fotografia artystyczna, portretowa i modowa w sporcie

Nieco inaczej wygląda kwestia fotografii o sportowym charakterze w wymiarze artystycznym, czy też portretach albo modzie. Te dziedziny także bardzo ściśle mogą być związane ze sportem, najczęściej jednocześnie z pewną formą marketingu. Tu liczy się dbałość o detale, odpowiednie światło, nastrój. Bardzo często warunki do wykonywania fotografii są w pełni kontrolowane, podobnie jak wygląd sportowca, o który warto zadbać kupując niezbędne akcesoria w sprawdzonym sklepie sportowym takim jak Decathlon. Na przykład strój do siatkówki musi być odpowiednio przygotowany, czasem przy portrecie czy fotografii mody liczą się tak z pozoru nieistotne elementy jak sposób układania się materiału, kąt padania światła. Portrety sportowe to często fotografia kreatywna, w której obok detalu liczy się pomysł, nowe podejście, nawiązanie do charakteru, cech szczególnych obrazowanej osoby. Zahacza to często o wspomnianą już wcześniej fotografię artystyczną.

Sportowa fotografia produktowa

Z racji faktu, że sport w dzisiejszych czasach to ogromna ilość różnych dziedzin, działań, ściśle związana z mediami wszelkiego typu, marketingiem i sprzedażą, a także popkulturą, również fotografia produktu może być określana jako sportowa. Dobra promocja konkretnych artykułów sportowych, ale także wydarzeń musi wiązać się z przekazem graficznym, zdjęciami odpowiedniej jakości. Fotografia sportowa o produktowym charakterze podobnie jak inne dziedziny fotografii może być niezwykle szeroka, dlatego najlepsi specjalizują się w określonych branżach, by do perfekcji dopracowywać swój warsztat. To nie tylko produkty w klasycznym ujęciu, ale również podejście kreatywne czy trójwymiarowe. Tu zwykle ma się do czynienia z kontrolowanymi warunkami, pracą ze światłem, tłem, akcesoriami, choć wiele zależy od przyjętych założeń i ostatecznej oczekiwanej formy zdjęć.

Przygoda z fotografią sportową może mieć wiele wymiarów. To branża warta uwagi, bo zamiłowanie do aktywności fizycznej nie minie, a wyjątkowe zdjęcia sportowe to połączenie odpowiedniego warsztatu, doskonałego sprzętu oraz wyczucia odpowiedniej chwili.

Dodaj komentarz