„Trzydzieści” – fotografia uliczna w Galerii na Poziomie

Posted on

W Galerii na Poziomie w Agorze Bytom rozpoczyna się wystawa „Trzydzieści” składająca się z 30 fotografii autorstwa 30-letniego Marcina Urbanowicza. Prezentowane na niej zdjęcia zostały wykonane na ulicach także śląskich miast: Gliwic, Zabrza i Chorzowa. Minimalistyczne kadry pokazują życie toczące się z dala od centrum i miejskiego zgiełku. Fotograf starał się uchwycić to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka.

Moje prace charakteryzują się brakiem konkretnego założenia i tematu przewodniego. Interesuje mnie ciekawe światło, niebanalna kompozycja, zabawne chwile i momenty z życia ulicy, która jest zmienna i inspirująca – przyznaje Marcin Urbanowicz. Jego zdaniem ulica nie zawsze jest oczywista. Na zdjęciach widzimy zatem konia wystawiającego głowę z krzaków, mężczyznę z reklamówką na głowie i figurę Chrystusa postawioną na pojemniku na śmieci. – Każda z tych fotografii mogłaby być osobnym bytem i występować pojedynczo. Zestawione razem tworzą bardzo ciekawy i różnorodny obraz polskich miast – ocenia Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

Zdjęcia Marcina Urbanowicza pokazują także powszedniość dnia codziennego – przechodniów w różnym wieku, dzieci na sankach i kobiety spacerujące z wózkami. – Wbrew pozorom ulica jest bardzo kolorowa i zaskakująca. Obserwując ją można przekonać się, jacy naprawdę jesteśmy, co nas interesuje – kontynuuje fotograf. – Fascynujące jest to, że coś z pozoru nieestetycznego zamknięte w kadrze okazuje się dziełem sztuki – dodaje.

O autorze

Marcin Urbanowicz urodził się w Gliwicach. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Pomimo młodego wieku zdobywał już wiele nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Polska Ulicznie czy Śląska Fotografia Prasowa. Został zaproszony do udziału w projekcie DEBUTS, książkowej prezentacji najbardziej utalentowanych, wschodzących polskich fotografów. Przyznaje, że najlepiej czuje się w dziedzinie szeroko pojętej fotografii ulicznej, ale wykonuje też reportaże, zdjęcia ślubne i komercyjne. Jego prace można było oglądać na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do Galerii na Poziomie w Agorze Bytom trafiły po raz pierwszy. Wystawę „Trzydzieści” można oglądać od 2 kwietnia do 3 czerwca 2019 r.

„Trzydzieści” to kolejna wystawa w Agorze Bytom. W minionych miesiącach w Galerii na Poziomie prezentowana była ekspozycja „Lwowskie historie” autorstwa Anny Lewańskiej. Na przełomie 2018 i 2019 roku w galerii trwała wystawa „Śląsk z lotu ptaka”, złożona ze zdjęć wykonanych dronem przez Roberta Neumanna. Wcześniej można było zobaczyć fotografie Daniela Dmitriewa i Ewy Zielińskiej na wystawach „Ukraina” oraz „Bytom był i jest piękny”. W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano blisko 100 autorskich wystaw.

„Trzydzieści” – wystawa Marcina Urbanowicza

2 kwietnia – 3 czerwca 2019

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny – zapraszamy!

Dodaj komentarz